Νίκη της Δόξας στο τοπικό ντέρμπι με την Καβάλα. 4-1 ο πρώτος Απόλλων Καλαμαριάς τον Λαγκαδά

Τέλος καλό, όλα καλά!!!
Η κλασική αυτή ρήση που εκφράζει το αίσιο τέλος μιας περιπέτειας, ταιριάζει «γάντι» στην περιπέτεια της Δόξας Δράμας, στο τοπικό ντέρμπι με την Καβάλα.
Αν και προηγήθηκε στο 13ο μόλις λεπτό με γκολ του Μπουσινάκη, η Καβάλα ισοφάρισε στο 45ο λεπτό του αγώνα μετά από αδράνεια της αμυντικής γραμμής της δραμινής ομάδας.
Χρειάστηκε ένα ολόκληρο ημίχρονο για να έρθει η στιγμή της λύτρωσης για τη Δόξα.
Στο 90ο λεπτό ο Πινδώνης με κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα της Καβάλας και έδωσε τους πολυπόθητους τρεις βαθμούς στην Δόξα.
Στην βαθμολογία ο Απόλλων Καλαμαριάς συνεχίζει να είναι πρώτος με διαφορά ενός βαθμού από την δεύτερη Δόξα Δράμας, αφού νίκησε τον Λαγκαδά μέσα στην Καλαμαριά με 4-1.

Οι συνθέσεις:

ΔΟΞΑ (Τζαναβάρας) Σικαλιάς Παγώνης Βιτλής Μκρτσιάν Λαδάκης Δουκάκης Πινδώνης Μπουσινάκης Ιότι Παπαζαχαρίας Παβίσεβιτς
ΠΑΓΚΟΣ: Παπαζούδης Ιγκορ Καρλόπουλος Ρεβυθόπουλος Μαρκόπουλος Καράδαης Παναγιωτούδης

ΚΑΒΑΛΑ: (Διγκόζης) Συριτούδης Κυριακίδης Καλλιβωκάς Τέλλος Μπαντάνης Σταματόπουλος Κεφαλάς Κυζιρίδης Πτηνόπουλος Μελισσόπουλος Λίτσκας
ΠΑΓΚΟΣ: Παπαδόπουλος Προύντζος Ζαρωτιάδης Αθανασίου Παναγιωτόπουλος Τζιτζιράκος Τουμανίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δραγάτης / Γούτας- Μαλανδρής (Χαλκιδικής)

Το ιστορικό του αγώνα από τον Δημήτρη Τσιάρα και το sportdrama.gr

13′ Κίτρινη στον Ιότι
1-0 !!!
15΄Πάσα του Ιότι στον Μπουσινάκη που με πλάτη στην εστία γυρίζει επιτόπια και βγαίνει απέναντι στον Συριτούδη και σουτάρει στέλνοντας την μπάλα στα αντιπαλα δίχτυα
19′ Κεφαλιά του Πινδώνη αποκρουει εντυπωσιακά ο Συριτούδης
31′ Αναγκαστική αλλαγή για την Δόξα ο Ρεβυθοπουλος αντι του Παγώνη
40΄Σουτ του Κυριακίδη μέσα από την περιοχή η μπάλα χτυπάει σε αμυντικό της Δόξας και αλλάζει πορεία βρίσκοντας το αριστερό δοκάρι της εστίας του Σικαλιά και φεύγει άουτ
1-1 !!!
45′ Εκτέλεση φάουλ του Μελισσόπουλου από αριστερά η μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, αδράνεια των αμυντικών της Δόξας και μεσα από την μικρή περιοχή ο Λίτσκας με πλασέ ισοφαρίζει
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΤΟ ΙΣΟΠΑΛΟ 1-1
4.04μμ Ξεκινησε το δευτερο ημίχρονο με τον Ιγκορ στην θέση του Ιότι
60′ Τετ α τετ σε αντεπιθεση του Κυζερίδη με τον Σικαλιά να αποκρούει
61′ Κεφαλιά τουν Ιγκορ η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ
72′ Κίτρινη στον Κεφαλά που δίνει την θεση του στον Δουμανίδη
73′ Απ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρλόπουλου η μπαλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
81′ Ο Παναγιωτόπουλος παίρνει την θεση του Κυζιρίδη
83′ Κόκκινη στον Κυριακίδη, μάλλον κάτι είπε στον διαιτητή
84′ Κίτρινη στον Συριτούδη
2-1 !!!
90′ Η λύτρωση για την Δόξα, σέντρα του Παπαζαχαρία από δεξιά η μπάλα στην αντίπαλη μικρή περιοχή και ο Πινδώνης με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Συριτούδη.