Νίκη για τη Δόξα στην πρεμιέρα: 2-0 την Καρδίτσα

Οι "μαυραετοί'' δεν απογοήτευσαν τους Δραμινούς που γέμισαν το γήπεδο στην αναμέτρηση με την Αναγέννηση Καρδίτσας και συνδύασαν την επιστροφή τους στη δεύτερη κατηγορία με νίκη.

Πρωταγωνιστής για τη γηπεδούχο ομάδα, ο Χοσέ Μαρία Κάσες. Ο Ισπανός επέστρεψε στο ελληνικό ποδόσφαιρο και πέτυχε και τα δύο γκολ της νίκης επί των Θεσσαλών.

Αρχικά, κέρδισε το πέναλτι στο 12ο λεπτό, όταν ο Θεοδωράκης έκοψε με το χέρι την προσπάθειά του. Ο Ίβηρας ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, το οποίο ο ίδιος κέρδισε, και ήταν εύστοχος για να ανοίξει το σκορ στο ματς.

Ο Κάσες πέτυχε και το δεύτερο γκολ της Δόξας, "σφραγίζοντας" τη νίκη της ομάδας της Δράμας. Βέβαια, προηγήθηκε η εξαιρετική ενέργεια του Λευτέρη Ματσούκα, ο οποίος πήρε την μπάλα πίσω από το κέντρο, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Ισπανό, για πετύχει εκείνος με εξαιρετικό τελείωμα το δεύτερο γκολ (τόσο προσωπικό, όσο και της ομάδας του).

Οι "κιτρινόμαυροι" ουσιαστικά δεν απείλησαν την εστία του Μένκα, με εξαίρεση την ευκαιρία του 65ου λεπτού και το αποτυχημένο πλασέ του Πλαβούκου.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Άγγελος Διγκόζης): Μένκα, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Ντιμιτρόφσκι, Γκότοβος, Ριζογιάννης, Γουνδουλάκης (19’ Ντατίδης), Κάσες, Ματσούκας (59’ Πετρόπουλος), Μπαϊκαρά, Μαρκόπουλος (78’ Λίτσκας).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Θεοδωράκης, Κωνσταντινόπουλος (60’ Παπαευθυμίου), Κισκαμπάνης, Σταματάκης (46’ Μασούρας), Μπιτέλης, Ποζατζίδης, Σουντουρά, Πλαβούκος, Τζέκος (78’ Κονέ).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Σάββατο 28 Οκτωβρίου
Άρης - Αιγινιακός 5-0 (18' Πλατέλλας, 24' Πασάς, 31' Κάσσος, 74' Καπνίδης, 93' Μπαργκάν)