Το απόγευμα της Κυριακής 2 Ιουνίου, ο Σύλλογος Κρητικών Νομού Δράμας “Η ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ” σε συνεργασία με το Δήμο Δράμας, διοργάνωσε εκδήλωση αφιερωμένη στην 83η Επέτειο της Μάχης της Κρήτης το 1941.
![](https://www.alpha-news.gr/wp-content/uploads/2024/06/20240602_201429.jpg)
![](https://www.alpha-news.gr/wp-content/uploads/2024/06/20240602_201526.jpg)
![](https://www.alpha-news.gr/wp-content/uploads/2024/06/20240602_201450.jpg)
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στις 19:30, στο Δημοτικό Ωδείο Δράμας, όπου κύριος ομιλητής ήταν ο Υποστράτηγος Ε.Α. Ιωάννης Κόντης με θέμα “η Μάχη της Κρήτης” όπου αναφέρθηκε σε ιστορικά γεγονότα της εποχής.
![](https://www.alpha-news.gr/wp-content/uploads/2024/06/received_372211688678522.jpeg)
![](https://www.alpha-news.gr/wp-content/uploads/2024/06/received_1473302943294228-1.jpeg)
Η βραδιά έκλεισε με την παρουσίαση Κρητικών Χορών από τα τμήματα του Συλλόγου ενώ σε όσους παρευρέθησαν μοιράστηκαν εδέσματα και κρητικό ρακί.
![](https://www.alpha-news.gr/wp-content/uploads/2024/06/received_1100802750982116-1.jpeg)
![](https://www.alpha-news.gr/wp-content/uploads/2024/06/received_1139648847372361-1.jpeg)
![](https://www.alpha-news.gr/wp-content/uploads/2024/06/received_1408418236541275-1.jpeg)
![](https://www.alpha-news.gr/wp-content/uploads/2024/06/received_1509576376661030.jpeg)
![](https://www.alpha-news.gr/wp-content/uploads/2024/06/received_1423107015757010.jpeg)